
Kritiek op Actieplan Studentenhuisvesting
AlgemeenDELFT - Begin april presenteerde het College van Burgemeester & Wethouders het Actieplan Studentenhuisvesting. Hierin is een aanzienlijk pakket aan maatregelen opgenomen dat op korte termijn de hoge kamernood van studenten moet verbeteren. Het plan zet in op de versnelling, uitbreiding en verduurzaming van studentenhuisvesting. Belangenbehartigers van Delftse studenten laten in een brandbrief weten weinig vertrouwen te hebben in het actieplan en zich te hebben georganiseerd onder de naam Studentenhuisvesting Overleg Studentenbelangenorganisaties (SOS).
Door Christine Lvov
De nieuwbouw van maar liefst 3500 corporatie-studentenwooneenheden, die in de periode van 2021-2031 zal worden uitgevoerd, moet volgens het college een oplossing voor de hoge kamernood bieden, blijkt uit het actieplan. De SOS betwijfelt dit ten zeerste, aangezien het college aanneemt dat de particuliere voorraad gelijk zal blijven. Volgens de SOS zal de ontkamering onder particuliere huurwoningen in de komende jaren tot een verlies van maar liefst 25% tot 50% van de particuliere voorraad zal leiden. Dit betekent dat het tekort aan studentenwoningen in 2031 niet zal zijn opgelost maar juist zal zijn gegroeid, naar schatting tot 3200 á 4700 eenheden - ten opzichte van 1500 eenheden in 2021. “Er is dus geen enkel zicht op voldoende nieuwe studentenwoningen,” aldus de SOS.
Verkamering
De SOS roept het college op om, naar het voorbeeld van andere universiteitssteden in de Randstad, het beleid ten aanzien van kamerverhuur te versoepelen en het verkameringsverbod, dat sinds 2020 van kracht is, te beëindigen. Volgens de SOS kan de woningnood onder studenten verlicht worden door juist de bestaande woningvoorraad in te zetten en niet enkel te focussen op nieuwbouw. Ze benadrukken dat de huizenmarkt sinds 2017, het jaar waarin de gemeente de verkamering begon te reguleren middels een omzettingsvergunning, 180 graden is gedraaid, en het verkameren van woningen juist nu op korte termijn oplossingen kan bieden voor studenten.
In de brandbrief licht de SOS - om haar oproep aan het college te ondersteunen - haar standpunten uitgebreid toe, middels een analyse van onder meer de planvoorraad en realisatie van studentenwoningen, de particuliere huur en verhuur en het huisvestingsbeleid van andere universiteitssteden. Ook stelt de SOS graag nader in gesprek te gaan met het college.






