
Ontwikkeling en verwachting koopsommen in 2025
WonenVan 2014 tot 2022 stegen de huizenprijzen spectaculair. Vanaf 2022 daalden ze korte tijd iets, om in het voorjaar van 2023 weer te stijgen. In de eerste maanden van 2025 bereikten de koopsommen recordhoogtes. Volgens experts blijven de prijzen voorlopig door het dak gaan. “Momenteel is er een wat groter aanbod van koopwoningen en hierdoor zien we de prijsstijging iets afvlakken”, aldus Cor van Leerdam van Van Leerdam Makelaardij en Advies .
In 2023 zorgde de hogere hypotheekrente tijdelijk voor een lichte daling van de huizenprijzen. Jonathan van Leerdam over waarom ze dan weer stijgen: “Ten eerste door de voortdurende krapte op de woningmarkt; er is meer vraag dan aanbod. En ten tweede zijn kopers wat meer gaan verdienen, waardoor ze meer kunnen lenen en dus meer betalen”. “De grote prijsstijgingen van een paar jaar geleden kwamen toen in hoofdzaak door de lage rentestand, maar nu komt het vooral door de krapte op de markt. Zoekers duiken op alles wat voor voor hen nog enigszins betaalbaar is, en overbieden daarbij”, aldus Cor.
De Nederlandsche Bank verwacht in 2025 een stijging van 7,5% en in 2026 4% door het tekort aan woningen, weinig nieuwbouw en stijgende lonen. Volgens DNB zijn er meer bouwvergunningen nodig om de prijsstijging te verminderen. Rabobank houdt rekening met een nog hogere stijging, van 9,2% in 2025 en 6,0% in 2026, en verwacht een geleidelijke afname van het tempo de komende jaren.
Starters
Met name starters kunnen moeilijk een woning vinden, maar volgens DNB verslechtert hun positie niet verder. Dat komt doordat de leencapaciteit ongeveer net zoveel stijgt als de huizenprijzen. Rabobank ziet wel dat steeds meer mensen van 35 jaar of jonger een huis kopen. Jonathan: “Middelgrote en kleine beleggers zijn, vanwege de voor hen nadelige nieuwe fiscale regelgeving, massaal hun beleggerswoningen gaan aanbieden. Meestal zijn dat de wat kleinere woningen. Starters profiteren daar nu van en grijpen hun kans”. “Om een woning te kunnen aankopen is veel eigen geld nodig en/of een hoog gezamenlijk inkomen”, aldus Cor.
Tips voor kopers
Ga je een poging wagen op de woningmarkt? Let dan in elk geval op deze punten:
1. Starters tussen de 18 en 25 jaar kunnen profiteren van vrijstelling van overdrachtsbelasting bij een koopprijs tot 525.000,-, als ze deze vrijstelling nog niet eerder hebben gebruikt;
2. Je kunt maximaal 100% lenen van de woningwaarde. Als je verduurzaamt stijgt je maximale hypotheek tot 106%;
3. Overbieden kan alleen met eigen geld en is vaak nodig in een krappe woningmarkt. Dit bedrag kun je echter niet met je hypotheek meefinancieren.







