
OWee-bestuur laat nieuwe studenten ‘Meters Maken’ in Delft
AlgemeenDELFT - Het is bijna augustus en dat betekent dat het over een paar weken weer tijd is voor de OWee, de jaarlijkse introductieweek voor alle nieuwe bachelorstudenten van de TU Delft, de Haagse Hogeschool Delft en Hogeschool Inholland Delft. Van 16 tot en met 20 augustus maken nieuwe studenten in vijf dagen kennis met hun studie, hun nieuwe stad en natuurlijk met elkaar: “Met een programma waarbij Delftenaren ook van harte welkom zijn hopen we ook dit jaar integratie in de stad te stimuleren”, vertellen bestuursleden Suze de Vries en Emma Groeneveld.
Van het Schiediner en de Cantus Sing-A-Long tot de ZerO Waste Market en de OWaterlympics; ook dit jaar biedt het programma de nieuwe studenten weer een breed beeld van wat de stad te bieden heeft: “Het thema van dit jaar is ‘Meters Maken’, waarmee we een verwijzing maken naar zowel de techniek als de studententijd”, vertelt Suze. “Nieuwe studenten doen tijdens de OWee kennis op en ontwikkelen zich op het gebied van een studie, maar ook op persoonlijk niveau. Kortom, je gaat meters maken! Daarnaast gaat het ook over maatwerk, want precisie is erg belangrijk in alle technische beroepen.”
Welkom voelen
Achter het programma schuilt volgens Emma een zorgvuldige aandacht voor het welzijn van iedere deelnemer: “We willen er voor zorgen dat iedereen zich welkom voelt tijdens de OWee. Bij de indeling van de groepen hebben we dit jaar voor het eerst gekeken naar de interesses en behoeftes die deelnemers vooraf hebben aangegeven. Op die manier vergroten we de kans dat deelnemers zich op hun plek voelen binnen hun groep. Daarnaast heeft meer dan de helft van de deelnemers van vorig jaar aangegeven meer te willen horen over het rustige programma, daarom is er dit jaar meer plek en wordt het rustige programma uitgebreid met meer tijdslots en een breder aanbod.” Het rustige programma is bedoeld voor deelnemers die de voorkeur geven aan een minder druk avondprogramma. Zo is er bij sport- en cultuurcentrum X een ruim aanbod aan sportieve en creatieve activiteiten, van yogalessen en tafeltennis tot workshops en een muziekavond. “Bij X wordt de capaciteit dit jaar verdubbeld, maar daarnaast werken we ook nog samen met twee externe partijen. Zo kunnen deelnemers in expositieruimte 38CC terecht voor een expositie en creatieve workshops, terwijl bij de Social Impact Hub spelletjesavonden, theateravonden en klusactiviteiten worden georganiseerd.” Naast het programma investeert de OWee ook actief in de sociale veiligheid van deelnemers, onder andere door samen te werken met de verenigingen in de ‘Ben je oké?’ campagne van Rutgers: “Aanspreekpunten vanuit het bestuur, maar ook vanuit de verenigingen, zijn de hele OWee herkenbaar aan een speciale band die om de bovenarm gedragen wordt. Deze banden zijn allemaal hetzelfde, waardoor het voor iedereen duidelijk is waar je terecht kunt voor hulp. Als laatste sturen we ook elke dag een enquête rond, waar deelnemers incidenten kunnen melden die als niet prettig werden ervaren. Dit gaat allemaal via de OWee-app en als er een melding binnenkomt zullen wij direct actie ondernemen. Ook is het calamiteitennummer 24 uur per dag bereikbaar.”
Relatie met de stad
Met jaarlijks duizenden nieuwe studenten investeert de OWee actief in de relatie met de stad. Zo vond er op 13 juli een bewonersinformatieavond plaats, een avond waarop bewoners in gesprek konden met het bestuur, handhaving, de gemeente en de TU Delft: “We vinden het belangrijk om met bewoners in gesprek te blijven en hen geïnformeerd te houden over alles wat er speelt binnen de OWee”, vertelt Suze. “Elk jaar zijn er een aantal bewoners die altijd terugkomen, zij vinden het gewoon fijn om geïnformeerd te worden over wat er dat jaar allemaal gaat gebeuren.” Emma vult aan: “Wel is het altijd goed om te vermelden dat wij verantwoordelijk zijn voor alle OWee-activiteiten, maar in dezelfde periode kunnen verenigingen ook een apart programma hebben. Hoewel deze programma’s buiten onze vergunning vallen, werken wij samen met de gemeente, hulpdiensten en verenigingen om hinder zoveel mogelijk te voorkomen en aan te pakken. Daarnaast hebben we dit jaar een extra campagne rond alcoholvrije drankjes, meer alcoholvrije opties én slechts twee in plaats van vier evenementen waarop alcohol wordt geschonken. Kortom, we zorgen voor een goed alcoholbeleid.” Dat de relatie met de stad hoog in het vaandel staat blijkt wel uit het feit dat ook Delftenaren van harte welkom zijn: “Omwonenden van bepaalde evenementen krijgen zelfs een uitnodiging om langs te komen, denk bijvoorbeeld aan het Schiediner en het Openingsfeest. Ook bij publieksevenementen als Discover Delft, de OWaterlympics en de ZerO Waste Market zijn Delftenaren van harte welkom!”
Duurzaamheid
Als laatste wordt er gestaag toegewerkt naar een klimaatneutrale introductieweek. Zo zijn alle maaltijden binnen het inschrijfgeld vegetarisch of veganistisch, wordt overgebleven voedsel gedoneerd aan de voedselbank en werkt de OWee onder meer met hardcups, herbruikbare banners en een CO2-neutraal gedrukte BINAS: “Maar dit jaar organiseren we ook voor de tweede keer de ZerO Waste Market op de campus, waar deelnemers én Delftenaren terechtkunnen voor tweedehands meubels en huishoudelijke apparaten. Op deze manier krijgen deze spullen een tweede leven en wordt hergebruik gestimuleerd. Dit jaar pakken we extra groots uit, mede door een nieuwe samenwerking met IKEA Delft!”
Meer weten?
Benieuwd naar het volledige programma van de OWee 2026? Neem dan snel eens een kijkje op de website www.owee.info.







