
Keizer van Japan op bezoek bij Deltares
AlgemeenDELFT - Water verbindt Japan en Nederland al eeuwen. Beide landen leven met het water en zoeken voortdurend naar manieren om zich eraan aan te passen.
Waar de samenwerking vroeger vooral draaide om handel, staat vandaag de dag de gezamenlijke aanpak van klimaatverandering en waterveiligheid centraal. In dat kader brachten keizer Naruhito en koning Willem-Alexander vorige week woensdag een bezoek aan Deltares. Het bezoek vond plaats tijdens het staatsbezoek van de keizer van Japan aan Nederland en stond in het teken van kennisuitwisseling en samenwerking. Juist op het gebied van waterbeheer hebben beide landen veel van elkaar te leren. Minister van Infrastructuur en Waterstaat Vincent Karremans opende het programma en stond stil bij de lange relatie tussen beide landen. Waar vroeger kennis werd overgedragen, ligt de nadruk nu op samen leren. Nederland en Japan staan allebei voor complexe uitdagingen, zoals zeespiegelstijging en extremere weersomstandigheden.
Rondleiding
Tijdens een rondleiding langs de experimentele faciliteiten kreeg het gezelschap een inkijk in hoe Deltares kennis vertaalt naar toepassingen: “De combinatie van experimentele faciliteiten, digitale innovatie in data en modellen, menselijke intelligentie en kennis van water en ondergrond vormen de unieke kracht van Deltares”, aldus Annemieke Nijhof, algemeen directeur van Deltares. Allereerst werd Delft-FEWS toegelicht, een open-source platform dat in meer dan zeventig landen wordt gebruikt voor waterbeheer en voorspellingen. Ook het gezamenlijke onderzoek in Hokkaido, waar Delft-FEWS een rol gaat spelen, werd aan de keizer gepresenteerd. Verder werd ook het schaalmodelonderzoek naar de Oosterscheldekering toegelicht en was er bij het Atlantic Basin aandacht voor offshore windmolenparken. Tot slot was het gezelschap getuige van een proef naar de erodeerbaarheid van kleidijken in de Deltares Deltagoot.
Natuurlijke systemen
Volgens Bregje van Wessenbeeck, wetenschappelijk directeur van Deltares, groeit het besef dat we meer moeten meebewegen met natuurlijke systemen. Zij legde ook de link met Japan. Volgens haar bewegen beide landen naar een vergelijkbare aanpak, waarin natuur en techniek samenkomen. Haar conclusie: om de toekomst aan te kunnen, moeten we de stap zetten van het beheersen van water naar het benutten van de natuurlijke kracht ervan: “Goede oplossingen staan met één been in het verleden en met één in de toekomst.” Wilt u meer weten? Kijk dan op www.deltares.nl.







