Afbeelding

Succesvol Haags Beatfestival met Delfts tintje

Algemeen

‘It’s my life and i’ll do what I want’, it’s my mind and i’ll think what I want, ‘Laat me’, laat me mijn eigen gang maar gaan. ‘It’s always good to be back home’.Zomaar wat tekstfragmenten die afgelopen zondag op het zinderende Haagse Beatfestival te horen waren. Het evenement was uitverkocht en ook vauit Delft was een aantal mensen afgekomen op dit evenement. Delftenaar Robert Jan Stips trad op met zijn band Supersister en deed in de grote finale mee, samen met zijn oud collega’s van Golden Earring:  Cesar Zuiderwijk en Rinus Gerritsen.De organisatie van dit evenement:  Alexander Serban, Lesley Warendorff en Bart Post en hun vele vrijwilligers hadden alles uit de kast getrokken om ook van deze editie weer een daverend succes te maken, en dat werd het.

Tekst & foto’s: Martin Reitsma

Het evenement had weer alles in huis om als memorabel te worden herinnerd. Waar anders dan in Den Haag kun je zo’n muzikaal feestje bouwen als tijdens het Haags Beat Festival?Parkpop, de Boulevard of Golden Music, KoninginneNach, Tong Tong Fair, het Festival Classique, Pal Mundo, Schollenpop en in Delft Westerpop, het is allemaal verdwenen, als rook opgegaan in de tijd. We moeten dan ook koesteren dat er nog evenementen zijn zoals dit Beatfestival en bijvoorbeeld ook Kaderock en Hipfest.

Omroep West bracht het evenement live in beeld op TV
Hoofdredacteur Henk Ruijl was persoonlijk aanwezig op dit oerhaagse evenement. Samen met een grote crew van Omroep West bracht hij het evenement goed en smaakvol in de huiskamers op TV. Dat is de status die het festival inmiddels heeft afgedwongen door een prachtige programmering, een ordelijk en geslaagd verloop waarbij muzikaal genot, samenhorigheid en veel sfeer centraal stonden. Veel bekende artiesten werden live geinterviewd, ook via radio West. Ook het aanwezige publiek werd geinterviewd en reageerde enthousiast op het evenement. Ben Franse van Bennies Fifties Store vertelde voor de microfoon zijn passie voor de Haagse popmuziek, maar ook zijn ervaringen met het vervoer van grote internationale popsterren, waaronder The Rolling Stones.

Jong talent liet van zich horen
Wat hadden Alexander Serban en zijn mannen weer een formidabele line-up samengesteld. Een om opnieuw je vingers bij af te likken. Er was ook gedacht aan het jonge talent want de winnaar van Young Talent in The Park, de twee mannen van Buis Bom mochten vanaf 13.00 uur het Haags Beat Festival openen en dat deden ze met verve.Vervolgens was het de beurt aan ‘The people pleasure grounds, multi-instrumentalist Jimmy de Kok speelde samen met zijn band heerlijke psychedelische surfrock. Waarna om 15.00 uur de Nederpop All Stars featuring Henk Westbroek, Nol Havens en Alides Hidding het Zuiderpark op zijn grondvesten deed schudden.

Nederpop All Stars Band met Henk Westbroek, Nol Havens en Alides Hidding
Popmuziek uit die heerlijke jaren tachtig en nog altijd springlevend. De ‘Nooduitgang’ hoefde niet opgezocht te worden, sterker: massaal zongen de ruim duizend aanwezigen ‘waar is hier de Nooduitgang’ je zag Westbroek glunderen. Dit is het publiek waar iedere artiest van droomt! ‘Suzanne, Suzanne klonk het vervolgens uit de mond van Nol Havens en het publiek brulde het met hem mee, begaan als ze zijn met het gegeven dat het Nol na ruim 42 jaar nog steeds niet is gelukt om Suzanne te veroveren. Maar de hartstocht is nog altijd niet verdwenen en de P.A.installatie van geluidsvirtuoos Howard Heckers stond nog altijd op 10! Alides Hidding stond inmiddels klaar in de coulissen om Nol af te wisselen en hoorde het stormachtige applaus dat Havens ontving. Alides stapte dan ook zelfverzekerd, getooid met onafscheidelijke hoed en een ‘good feel’ het podium op. Grote hits als I’m specialized in you, Live it up en Endless Road volgden. Naast een begaafd zanger is Alides ook nog een uitstekend gitarist en entertainer, gestoken in zijn kleurige outfit bespeelde het snarenwonder zijn gitaar en zijn publiek, hierbij begeleid door de Nederpop All Stars band met allen goede muzikanten. De waardering was hoog.

The Animals
De middag was nu goed op stoom gekomen. Het weer was goed met een milde temperatuur en het te verwachten buitje bleef vooralsnog nog even uit. Vanaf 17.00 stond de legendarische band The Animals geprogrammeerd, de band met zijn memorabele hits uit de jaren zestig. In de band drumt John Steel, hij is er vanaf het eerste moment (1961) al bij. Hij speelde in de jaren zestig samen in de band met mannen als Eric Burdon, Alan Price, Chas Chandler en Hilton Valentine. Iconische namen uit de Britse beat-explosie van begin jaren zestig. Maar de formatie die deze middag optrad bleek ook sterk en het publiek liet zich dan ook graag meevoeren op een aantal van die memorabele hits van The Animals, een greep: ‘It’s My Life Don’t Let me be misunderstood’, ‘We gotta get out of this place’ en de geweldige afsluiter ‘House of the Rising Sun’ het nummer wat je zelf nog leerde spelen op je gitaar tijdens gitaarles in Delft. Het werd een ware ‘tripdown memory lane’ waarbij onze jeugd met al zijn leuke herinneringen langkwam. Het duizendkoppige publiek liet zich dan ook niet onbetuigd en applaudisseerde naar hartenlust.

Interviewsessie
Fred Zuiderwijk interviewde in de optreedpauze ten overstaan van veel publiek op zijn welbekende ludieke wijze de bekende popartiesten: Alides Hidding, Rob Bolland en Nol Havens popiconen die al in de jaren zeventig van zich lieten horen, in de jaren tachtig zeer succesvol waren en waarvan de muziek nog altijd populair is. Het werd een wetenswaardig en leuk item zo tussen de muziek door.

Supersister
Met Robert Jan Stips, Leon Klaasse en Rinus Gerritsen was de volledig band Supersister (2025) aanwezig. Het zijn drie topmuzikanten met veel ervaring en ongekend muzikaal vakmanschap van internationale klasse en dat maakten ze volledig waar. ‘She was Naked’ was in 1970 de allereerste hit voor Supersister in ons land, Hugo Gordijn, stond nog aan de basis van dit nummer dat een verdienstelijke 11e plaats behaalde in de top 40 van toen. Ik zag het als een ode aan deze oud-manager van diverse Haagse topbands. Wat genoten de vele babyboomers op de tribunes hiervan en voor de jongeren - een kennismaking met popmuziek die toen goed in elkaar stak en nog altijd tot de verbeelding spreekt.

De grote finale is een ware climax met The Crazy Rockers, Rocktown Buddy’s, Delta Ladies, Rinus, Robert Jan & Cesar, Syb v.d. Ploeg en Ellen ten Damme
De grote finale ving aan rond de klok van 19.00 uur en werd een bruisende show van maar liefst twee uiterst muzikale uren met opnieuw grote namen uit de Haagse en landelijke popmuziek.Eddy Chattelin, Woody Brunings met hun mannen van de Crazy Rockers maakten de opkomst van de Indorock nog mee eind jaren vijftig, begin jaren zestig, samen met legedarische bands als The Tielman Brothers, The Javalins, The Black Dynamites en The Blue Diamonds kleurden zij het vaderlandse muzikale landschap in die jaren. Rene and The Alligators, The Jumping Jewels, Johnny Lion en Rob de Nijs lieten zich in die tijd inspirereren door hen. En 65 jaar! na dato staan Chattelin, Latul en Brunings nog altijd op het podium. Vitale tachtigers die de dag ervoor het Haagse Lange Voorhout nog op hun kop zetten. Niet voor niets speelden Rinus Gerritsen en George Kooymans graag met hen mee, bijvoorbeeld op Tong Tong Fairs. Dit keer werden The Crazy Rockers terzijde gestaan door onder meer Dennis van Leeuwen op gitaar en Leon Klaassen op drums. Nummers als ‘Rock ‘n Roll’ en ‘Bossanova Baby’ maakten van het Zuiderpark openluchttheater een swingende massa vol nostalgische gevoelens.
The Rocktown Buddy’s & Delta Ladies onder leiding van gitarist Peter Langerak hadden zich omgeven door grote klinkende namen uit de popmuziek. Sieb van der Ploeg van de Kast zong zijn grote hit: ‘In Neije Dei’ en de meezinger van The Scéne; ‘Iedereen is van de Wereld. De Delta Ladies swingden alle kanten op lieten pakkende backing-vocals horen. Jody Pijper zong onder meer een nummer van Lou Reed dat zo goed paste bij de sfeer van de dag ‘Perfect Day’ De Nederpop All Stars Band brachten een eerbetoon aan Hans Vermeulen en zijn Sandy Coast met ‘The Eyes of Jenney, het publiek zong vervolgens de lange uitvoering van ‘Laat me’ van Ramses Shaffy uit volle borst mee. De op enig moment neer gutsende regen deerde niemand, de schijnwerpers hoog op de tribunes gaven de druppels een goudgele kleur, het droeg zelfs bij aan de voortreffelijke sfeer die rondwaarde in het openluchttheater.

Ellen Ten Damme
Vervolgens keken velen uit naar de komst van Ellen ten Damme, ze was nog maar net gearriveerd om snel daarna al met veel dynamiek en energie het podium te beklimmen. Het werd een nieuw hoogtepunt! Wat volgde was een wervelende show van ongekende klasse: Ellen haalde werkelijk alles uit de kast, haar stembereik is formidabel, haar show een en al dynamiek, ze flirt met haar publiek, met de muzikanten, ze is ook nog ongekend lenig, ze dartelt over het podium, maakte een handstand en zorgde voor kippenvel op de armen tijdens haar ode aan Jerney Kaagman en Earth & Fire met het nummer ‘Seasons. Het nummer is een eerbetoon aan George Kooymans die het schreef voor deze band, Ellen deed vervolgens haar hoed af toen ze ‘Going To The Run’ inzet, opnieuw een eerbetoon aan de Haagse rock van Golden Earring. Instrumentaal werd ze begeleid door Rinus op bas, Cesar Zuiderwijk en Leon Klaassen op drums, Peter Langerak op gitaar en Robert Jan Stips op toetsen. Op een verhoging zingen de Delta ladies met verve de backing-vocals. The Thrill is here met Diana Ten Berge, Sharon Kamp en Jennifer Trel.

Radar Love
De apotheose van de dag werd de afsluiter ‘Radar Love’ Het nummer bouwde zich op naar een ongekende climax met op drums Leon Klaassen & Cesar Zuiderwijk en op enig moment liet ook presentator Fred Zuiderwijk zich niet onbetuigd en drumde een stukje met zijn neef mee. Op bas Rinus Gerritsen, vanzelfsprekend een ritmesectie van grote klasse. Robert Jan Stips op toetsen. Het is 3/5 deel van de toenmalige Golden Earring uit 1975/1976. Peter Langerak haalde weer fraaie lick’s en riffs uit zijn gitaar met een heerlijke groove. Sieb van der Ploeg zong het nummer sterk met veel dynamiek, terwijl ook Ellen Ten Damme enkele coupletten voor haar rekening nam. ‘Radar Love’ in deze versie mocht er dan ook zijn. De backing-vocals klonken inmiddels uit 5 monden, Ook Nurlaila Karim en Jody Pijper versterkten vocaal . Deze uitvoering werd dan ook een ware ode aan George Kooymans en Golden Earring. Deze Classic-carsong is nog altijd vele keren te horen op de Amerikaanse radiostations die coast to coast uitzenden. De ook aanwezige Dutch Pickers van Bennies Fifties: Ben & Sargon Franssen kunnen het beamen. Zij rijden nog regelmatig over de Amerikaanse highways op zoek naar vintage Jukeboxen en andere memorabilia. Radar Love is er nooit ver weg en een echte Amerikaanse Highway Star!Het Haags Beatfestival was opnieuw een zinderend en bruisend evenement geworden, waar nog dagen over werd nagepraat, ook op social media veel positieve berichten van mensen die er live bij waren of het programma live via Omroep West hebben kunnen volgen. De muzikanten dankten hun publiek met een diepe buiging, tot in Moerwijk, de Zuiderparkbuurt en Rijswijk moet het daverende applaus te horen zijn geweest.

O O Den Haag!!
En nog was het Haags Beat Festival niet voorbij, presentator Fred Zuiderwijk zette traditiegewijs het ‘Haagse’ Volkslied O O Den Haag in. Een nog altijd volle tribune zong het naar hartenlust mee.

Alom tevredenheid
Zeer tevreden ging iedereen naar huis, het evenement heeft zijn prachtige affiche volledig waargemaakt. Backstage heerst een uitgelaten sfeer. Dit is waar je het als muzikant voor doet. Een enthousiast publiek, Omroep West die het live in de huiskamers bracht en muzikaal veel voldoening. Alides Hidding vertelde na afloop: ‘het was een ‘geweldig publiek, te gek festival, ik heb een topdag gehad in Den Haag’. 

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding