
Geen sprake van burgerparticipatie in project Van Hasseltlaan
AlgemeenDELFT - In een burgerbrief gericht aan wethouder Schrederhof en de gemeenteraad hebben de initiatiefnemers van de bewonersparticipatie Verzetstrijdersbuurt hun ongenoegen geuit over de samenwerking van woningcorporatie DUWO en de gemeente ten aanzien van de herontwikkeling van het studentencomplex aan de Van Hasseltlaan, en met name over het gebrek aan samenwerking met de belanghebbenden.
Het studentencomplex aan de Van Hasseltlaan was al enige tijd aan vernieuwing toe. De gemeente Delft en DUWO maakten vorig jaar kenbaar een gezamenlijke ambitie te hebben om meer studentenwoningen toe te voegen aan de stad, en dat het complex aan de Van Hasseltlaan, in bezit van DUWO, hier kansen voor bood. De gemeente stelde een Plan Uitwerkingskader (PUK) op voor het complex, waarna DUWO een voorlopig ontwerp (VO) liet maken. Op 29 november jl. werd een voorlichtingsavond georganiseerd voor de bewoners van de Verzetstrijdersbuurt waar het project Van Hasseltlaan werd geïntroduceerd, het PUK werd toegelicht en het VO werd gepresenteerd.
Volgens de Omgevingswet, die per 1 januari 2024 in werking is getreden, is burgerparticipatie voor de initiatiefnemer, DUWO, een verplicht onderdeel van een projectbesluit. De initiatiefnemers van de bewonersparticipatie stellen dat er in het project Van Hasseltlaan van burgerparticipatie geen sprake is geweest, en verwijzen naar de definitie van participatie die in de Memorie van Toelichting bij de Omgevingswet is opgenomen: ‘Het in een vroegtijdig stadium betrekken van belanghebbenden (burgers, bedrijven, maatschappelijke organisaties en andere overheden) bij het proces van besluitvorming over een project of activiteit.’ De initiatiefnemers van de bewonersparticipatie menen op geen enkele manier als actieve deelnemer te zijn betrokken in de initiatieffase van het project, en verwijzen tevens naar een andere verplichting die de Omgevingswet noemt: de gemeente moet het participatietraject overnemen als geconstateerd wordt dat de initiatiefnemer de participatie in onvoldoende mate borgt.
Aangezien de gemeente zelf wel een rol heeft gespeeld in de initiatieffase van het project Van Hasseltlaan, namelijk door het opstellen van een PUK, constateren de initiatiefnemers van de bewonersparticipatie dat zij tevens door de gemeente zelf buitenspel zijn gezet. Hierover zouden al vragen gesteld zijn aan de gemeente, waarop geantwoord zou zijn dat, omdat het PUK binnen de vigerende beleidsregels past, het niet opportuun was om de bewoners erbij te betrekken; een antwoord waarmee de initiatiefnemers van de bewonersparticipatie ‘geen genoegen mee kunnen nemen’. Het PUK dat de gemeente heeft opgesteld zou DUWO de vrijheid en ruimte bieden om in het VO op geen enkele manier rekening te houden met de belangen van de omwonenden, terwijl er al problemen met leefbaarheid zouden spelen in de Verzetstrijdersbuurt.
De initiatiefnemers van de bewonersparticipatie sluiten hun brief af door kenbaar te maken bereid te zijn om met de wethouder in gesprek te gaan.